Herní soustředění ve Velké Británii - den 2 a 3

Přinášíme Vám zprávu z dalších dvou dnů pobytu týmů U16 a U12 v Anglii. Pro kompletní fotogalerii navštivte facebookovou stránku FK Ústí nad Labem - mládež.
Naši chlapci neměli po prvním náročném cestovním, prohlídkovém a v případě U12 i zápasovém dni mnoho času na odpočinku. V 10:00 je z Hotelu Ibis v Londýně čekala dlouhá, téměř šestihodinová cesta do akademie dalšího účastníka Premier League - Burnley FC. Na místo jsme dorazili v dostatečném předstihu, a tak jsme mohli prozkoumat na anglické poměry skromnou akademii s velmi přátelskými lidmi. Skromnost se však v Burnley netýkala hracích ploch. Akademie Burnley disponuje celkem 16 travnatými plochami, které jsou každý rok před sezónou dělány zbrusu nové (celkem za 6 milionů liber každý rok). Například "A" mužstvo Burnley disponuje v akademii třemi travnatými plochami. Samozřejmostí je také umělá tráva, která je zastřešená.

Naše týmy U16 a U12 své utkání odehrála na venkovní umělé trávě, kterou čeká také rekonstrukce a zastřešení. Mladším utkání výsledkově nevyšlo, po dlouhé cestě prohráli 0:8. U16 v utkání hrála vyrovnanou partii, bohužel kvůli laciným brankám prohráli 1:2. Jedinou ústeckou branku vstřelil Adam Černý. Přesto jsme si z Burnley odvezli pozitivní zážitky zejména díky přátelskému a rodinnému prostředí. Po utkání následoval přesun do Liverpoolu na vysokoškolské ubytování LLS Woolton. Výprava dorazila do Liverpoolu kolem půlnoci, rychle do sebe "naházela" večeři a ihned zamířila do postelí. Ráno totiž všichni vstávali v 6:30...

Důvodem byla prohlídka akademie a stadionu Manchesteru City. Tam výprava dorazila v 10:00 místního času. Všichni členové měli možnost shlédnout nejprve tréninková hřiště Manchesteru City a vyslechnout si něco o fungování akademie. Jako např.: Když hráč dorazí na trénink s kapucou na hlavě či sluchátky v uších, není vpuštěn na trénink či zápas a absolvuje hodiny učení navíc. Všichni členové akademie pak musí být do maximální vzdálenosti 19 km od Manchesteru, dle regulí Premier League. Ostatní z větších vzdáleností se musí do Manchesteru či okolí přestěhovat. Celá akademie se nese heslem "Every second counts - Každá vteřina se počítá". Inspirováno brankou Sergia Aguera z času 90+4. z posledního zápasu mistrovské sezóny 2011/2012, která rozhodla o mistrovském titulu.

Z odchovanců Manchesteru City můžeme zmínit brankáře Kaspera Schmeichela (Liecester, Dánsko), Kelesi Iheanacha (Liecester, Nigérie), Daniela Sturridge (Liverpool, Anglie) či Kierana Trippiera (Tottenham, Anglie). Kieran Trippier byl jednom z nejlepších hráčů MS v Rusku 2018. Zajímavostí je, že Manchester City má téměř 300 hráčů pod smlouvou. Jedním z odchovanců je také Phil Foden (narozen 28.5.2000) - nejmladší držitel titulu z Premier League v sezóně 2017/2018...

Kluci pak měli možnost nahlédnout do Etihad Stadium, kde navštívili šatnu domácích, poznali fungování při soutěžních zápasech Citizens, VIP lóže včetně proskleného tunelu, kterým nastupujou hráči na zápas, mix zónu, press centrum a také hlavní plochu Etihad Stadium. Kluci se na tento krásný stadion podívají také ve čtvrtek večer, kdy navštíví osmifinále Carabao Cupu Manchester City - Fulham (výkop 19:45 místního času, 20:45 českého času). Po celé tour nechyběla také návštěva fanshopu Manchesteru City a nákup suvenýrů.

Následoval přesun zpět do Liverpoolu, kde naše týmy měly absolvovat přátelské zápasy s místním Liverpoolem FC. Ještě předtím se však volná hodina času vyplnila návštěvou Anfield Road, liverpoolského svatostánku, který na všechny účastníky dýchnul už z dálky při příjezdu. Kouzlo Anfieldu navíc dobarvil fantastický fanshop, který o něco předčil fanshop Manchesteru City. 

Liverpoolská legenda Bill Shankly (Bill Shankly byl skotský fotbalista a trenér, který se ujal Liverpoolu ve druhé lize a dovedl jej mezi anglickou a evropskou elitu):
"Socializmus, kterému veřím, je to, že všichni pracují pro stejný cíl a sdílí spolu odměnu. Tak já vidím fotbal, tak já vidím život."


Následoval dvojzápas v akademii Liverpoolu Kirkby. U12ka se s výběrem Liverpoolu utkala na umělé trávě, hrálo se 4x20 minut systémem 9v9. Ústeckým mladíkům se zápas velice vydařil a výsledkem bylo vítězství Army v poměru 6:4 (střelci branek: 2x Kočvara, 2x Valenta, 2x Kuta). Po konečném hvizdu byl na našich borcích znát obrovský příval emocí, většina hráčů se neubránila slzám dojetí ze splněného snu. U16ka svůj zápas odehrála na kvalitně připravené přírodní trávě. Utkání hrané 2x40 minut dopadlo lépe pro domácí, kteří vyhráli 4:2 po brankách Pražáka a Joniho.

Zítřejší den je pro naše hráče tím posledním, který stráví celý na britských ostrovech. Ráno je čeká opět odjezd kolem osmé hodiny ranní a to do Newcastlu, kde oba celky hrají od 13:00 své přátelské zápasy. Následuje trešnička na dortu v podobě návštěvy utkání Manchester City - Fulham (osmifinále Carabao Cupu)...

Z Liverpoolu zdraví Ondřej Klíč - sekretář mládeže.
PARTNEŘI:

Copyright © 2019 FK Ústí nad Labem a.s. Veškerý obsah stránek je chráněn podle autorského zákona a jeho kopírování bez výslovného souhlasu FK Ústí nad Labem a.s. je zakázáno.
Povolena je citace zpráv zveřejněných na tomto webu s uvedením zdroje www.fkusti.cz

Powered by GOLDMIND Marketing and Digital