Herní soustředění ve Velké Británii - den 4 a 5

Výprava fotbalistů U16 a U12 dorazila v sobotu v noci v 0:30 do Ústí nad Labem a tak nezbývá nic jiného, než si shrnout poslední dva dny herního soustředění v Anglii.
Závěr pobytu na ostrovech byl, jak jinak :-), ve znamení dlouhých přesunů a cestování. Ve čtvrtek jsme totiž navštívili poslední akademii a to sice slavného Newcastlu United. Tam nás přivítali neskutečně přívětiví a přátelští lidé, k čemuž se ještě vrátíme na konci tohoto článku. Samotná akademie Newcastlu United by se dala přirovnat k té, kterou chlapci měli možnost vidět na Burnley. Velké množství travnatých hřišt, z nich neskutečných 6 pro "A" mužstvo. Nechybí ani krytá umělá tráva s rozměry 105x68.

Samotné zápasy byly pro naše mužstva obrovskou výzvou po náročném programu. Dobře si vedli hráči U12, ty se vůbec poprvé představili v herním formátu 11v11 a prohráli po statečném výkonu 6:3. Velké školení z fotbalu pak obdrželi hráči U16. Kvalitní, rychlý a silný soupeř z Newcastlu byl jasně dominantní a ukázal nám, o čem je fotbal. Prohra 1:14, kde je na vině velké množství chyb a zřejmě také únava z náročného programu. I přes to jsme rádi, že jsme zmíněný dvojzápas absolvovali. Od domácího mužstva jsme obdrželi záznam utkání U16, které nám bude sloužit jako edukační materiál. Po zápase jsme museli smeknout pomyslný klobouk.

Přemýšlet o zápase mohli hráči v autobuse při cestě z Newcastlu do Manchesteru, která se, kvůli dopravní situaci, o něco protáhla. Postupem času však začala převládat natěšenost na osmifinále Carabao Cupu mezi Manchesterem City a Fulhamem. Nadšení bylo o to větší, když jsme se dozvěděli základní sestavu Manchesteru City, ve které nechyběly hvězdy jako Kevin De Bruyne, Vincent Kompany, John Stones, Leroy Sané nebo Gabriel Jesus. Hvězdou utkání byl však před zraky 35 271 diváků mladičký Španěl Brahim Diáz, který vstřelil obě dvě branky utkání při dominantní výhře Citizens 2:0. V utkání nastoupil také Phil Foden, nejmladší vítěz Premier League, odchovanec Citizens, o kterém jsme slyšeli den předen při Club Tour na Etihad Stadium.

Po zápase čekal na kluky z U16 také jeden zajímavý zážitek. Pomocí sociální sítě se totiž spojili s Harveyem Elliotem, teprve 15 letým hráčem, který je členem kádru "A" týmu Fulhamu. Chlapci se spolu vyfotili a prohodili pár slov se svým vrstevníkem. Po krátké návštěvě Manchesteru City a dokoupení posledních dárků nás čekala dlouhá cesta domů. První fáze byla cesta na trajekt do Doveru, který z přístavu vyplul v 7:40. Na palubě zmohla naše chlapce únava, o čemž se můžete přesvědčit na fotkách. :-) Z Calais pak přes Nizozemí, Belgii a Německo dorazila výprava v 0:30 do Ústí nad Labem. Na hráče U16 čeká od 12:15 mistrovský zápas s Litoměřicemi, U12 hrají v neděli v Děčíně.

Celý pobyt v Anglii se dá hodnotit jako úspěšný, i přes některé výsledky se jednalo pro naše hráče o skvělé zkušenosti a školu. Po celou dobu pobytu jsme nemuseli řešit žádný větší problém, a tak jsme si mohli vychutnat krásy Anglie a přátelské osoby, ve kterých jsme získali dobré přátelé a třeba také kontakty do dalších let. Ve všech akademiích (Fulham, Burnley, Liverpool a Newcastle) nás přivítali s otevřenou náručí a před zápasy i po nich bylo hodně prostoru pro neformální konverzaci s představiteli akademie. Navíc jsme měli možnost navštívit přepychové zázemí akademie a "A" mužstva Manchesteru City, dozvědět se něco víc o historii a fungování tak obrovské značky, kterou Citizens bezesporu jsou. Britská přívětivost nás překvapovala na každém kroku, u trenérů, hráčů, přes pořadatele, údržbáře, obsluhy bufetu. O tomto si můžeme v České republice zatím jen nechat zdát... I díky tomu jsme se ve všech akademiích cítili velmi dobře, jako vítaní hosté. Své zkušenosti si odvážíme nejen po fotbalové, ale také po funkcionářské a lidské stránce.

S pozdravem za celou výpravu, Ondřej Klíč - sekretář mládeže

KOMPLETNÍ FOTOGALERII ZE VŠECH DNŮ naleznete na facebookové stránce FK Ústí nad Labem - mládež.